Alaeddin

Alaeddin Gelibolu

Alaeddin, Gelibolu deyince aklıma gelen ilk şey. En ünlü ürünü Kızlı Sardalya Çanakkale'de bulunurdu. Alışık olmayan için tuzlu çiğ sardalya pek bir şey ifade etmese de, bizim oralarda çok sevilir.

Birkaç gün önce Sasha ve Svetlana ile annemleri görmeye Çanakkale'ye giderken, Gelibolu'da durup Alaeddin'in merkezini bulduk. Feribot iskelesine sırtını verip, sağında kalan köprüyü geçtikten sonra 20 metre ileride sağda. Eski dükkanları kapanmış, ama hemen yanında (üstteki fotoğrafta solda) bir satış mağazası açmışlar.

Ton balığı, ançuez, sardalya konservesi... Duvarlarda eskiden kalma fotoğraflar, bir kenarda ilk masa, ilk telefon, ilk hesap makinesi. Ufacık bir müze gibi.

Alaeddin
Kızlı Sardalya
Gelibolu

Kapıdaki yazıda, kendilerini tanıtmışlar:

ALAEDDİN KONSERVE SANAYİ VE TİCARET LTD. ŞİRKETİ

Alaeddin Konserve, 1928 yılında Alaeddin Kemerli tarafından Gelibolu'da kurulmuştur. İlk faaliyetine tuzlu balık imalatı ile başlayan şirket daha sonra konserve balık imalatına da yönelmiştir. Firma Türkiye'de ilk balık konserveciliğini başlatan kuruluştur. Özellikle Marmara ve Ege denizi sardalyalarını, kendi geleneksel metodları ve kalitesi ile işleyen firma, konserve kutularında ağırlıklı olarak kullandığı kadın figürlü ambalajları ile ünlenmiş ve üç kuşaktır teknolojisini yenileyerek ve kalitesinden hiçbir ödün vermeden, bir aile şirketi olarak faaliyetlerini sürdürmektedir.

Kızlı Sardalya'ya denecek bir şey yok zaten. Bu sefer ilk defa ton balığını denedim. Türkiye'de bugüne kadar yediğim en iyi ton balığı konservesi olsa gerek. İri parçalı, siyah etli, zeytinyağlı, nefis. Hani seveni varsa, bulursa kaçırmasın.