Bitmiş İlişkiler Müzesi

The Museum of Broken Relationships

Nereye gideceğini son anda öğrenenler kulübünün onursal başkanı olarak, Zagreb'e gideceğimi de birkaç gün öncesinde öğrendim. Hayatımın geri kalanında da plan yapmayı beceremediğimden, açıkçası bu durum çoğu zaman işime geliyor. Bu sefer yanımda Zagreb'i bilen insanlar da olunca, sadece önceki akşam TripAdvisor'dan önemli noktalara baktım. Arkadaşların önemsemeyebilecekleri, ama benim görmek isteyebileceğim bir yer olup olmadığına baktım.

TripAdvisor'ın Zagreb'de görülmesi gerekenler listesinde 13. sırada The Museum of Broken Relationships var. Müze, 2011 yılındaki Avrupa Müze Ödüllerinden Avrupa'daki en yenilikçi müze ödülünü almış. Listedeki en çok yorum yapılan yer de orası üstelik.

Bitmiş ilişkiler müzesi
Muzej prekinutih veza

Aziz Mark Kilisesinden fünikülere doğru yürürken solda müzeyi görünce dayanmadım. Gezinin geri kalanında elimi cebime atmadığımdan (Arkadaşlar sağ olsun.), bu para harcama bahanesini kaçırmayayım istedim.

The Museum of Broken Relationships
Kırık aşklar müzesi
Muzej prekinutih veza

Aşağıdaki fotoğraftan belli olmasa da, Zagreb'i ziyaret eden turistlerin yarısı içeride olmalı. Herkes, dünyanın kim bilir neresinden kalbi kırık birilerinin gönderdiği eşyalara bakıyor. Aynı zamanda gezici bir sergi olduğundan ve Güney Afrika'dan Arjantin'e birçok yerde gösterildiğinden olsa gerek, başkalarının müzede olduğunu söyledikleri çoğu şeyi göremiyorum. Ama özet geçecek olursam, eski sevgiliden kalanları, hikayeleriyle birlikte göndermiş insanlar. Aşağıdaki fotoğraflara bakacak olursan, her eşyanın yanında hikayesinin olduğunu, nereden gönderildiğini göreceksin. Yukarıdaki dünya haritasında da, sergideki eşyaların gönderildikleri yerler işaretlenmiş.

Museum
Museum
Müze

Yıllar önce İstanbul bienallerinden birinde, Tarlabaşı'ndaki bir apartman dairesinde benzer bir sergi vardı. Ekşi Sözlük'te bir yerlere yazmıştım, ama bulamıyorum. Orada tek bir ilişki vardı her ne kadar. İlişki bittikten sonra geride kalan, gidenin eşyalarına dokunamamıştı; ama duvarlara hislerini yazmıştı. Beni neden bıraktın, ben seni sevmiştim,... konulu çiziktirmelerle doluydu duvarlar. Koca sergide (Nereden baksan 250 metrekarelik bir alandan bahsediyoruz.) beğendiğim tek şey, ziyaretçilerden birinin duvara yazdığı "Derdini ..keyim." yazısıydı.

Kalem bulsam ben de yazacaktım.

Red Dress
Red Shoes
stun gun
toaster
snoopy