Dolmalık fıstık meselesi

31 Tem 2013 Çarşamba Elif Ş. dolmalık fıstık, çam fıstığı, çam fıstık, fiyat
dolmalık fıstık

Dolma tariflerinden kuşüzümü çamfıstığı çıkaranlara karşı eylem platformunun kurucularından biri olarak, dolmalık fıstık fiyatlarını hayretle izliyorum.

Şu anda dolmalık fıstığın 25 gramlık bir paketinin fiyatı Migros'ta 7,95 TL, Carrefoursa'da 7,60 TL ve BİM'de 7,50 TL. 1 kilo biberden zeytinyağlı dolma yapacaksam bir paket fıstık yetmiyor. En az 2 paket koyuyorum ki, bu da en az 15 TL yapıyor.

İtalya'daki son gün, birkaç şey almak için markete gittiğimde dolmalık fıstıklar dikkatimi çekiyor. 100 gramlık paketlerde satılıyor. Şimdi net hatırlayamasam da fiyatı 2,50 - 3 € civarında. Cebimdeki bozuklarla 3 paket alıyorum. Şimdiki aklım olsa 50 paket alırdım.

Şimdi fiyatlara bakınırken Tesco'nun sitesine giriyorum. Orada da 100 gramlık paketler var ve fiyatlar 2.75 - 4 £ arası.

Bu farkın nedenini merak ediyorum. Önüme gelene de durumu anlatıyorum. Nihayet baharat ithalatı ve ihracatı ile uğraşan bir arkadaşla yazışıyoruz dün gece. Dediğine göre dolmalık fıstığın iyisinin ana üretim yeri Bergama, yani Türkiye. Zaten dünya fıstık talebinin % 65'ini Türkiye karşılıyormuş. İtalya da çam fıstığı üreticisiymiş ama yine de buradan da ithal ediyor olabilir, hadi ithal etmese bile fıstık aynı fıstık.

Peki bizden giden bir mal neden bizde bu kadar pahalı da orada ucuz, sorusunun cevabıysa ihracatçıya sağlanan % 70 teşvikmiş. Kısacası kendi dolmalık fıstığımızı yurtdışına göre üç-dört kat fiyatla satın alıyoruz.

Gel de sinirlenme şimdi!