Eataly

22 Şub 2014 Cumartesi Elif Ş. İtalya, Torino, Turin, Eataly, Eataly Torino, Eataly İstanbul
Eataly Torino

Bu aralar Instagram ve Foursquare İstanbul'daki Eataly fotoğraflarından ve check-in'lerinden geçilmiyorken, ilk Eataly'nin fotoğraflarını paylaşayım dedim.

İlk Eataly, Ocak 2007'de Torino'da üç katlı bir tür gurme marketi olarak açılmış. İtalya'nın tüm yörelerinden gelen çeşit çeşit gıda var. Peynirinden deniz ürünlerine, prosciuttodan bala kadar ne ararsan var. Sanırım bi meyve, sebze görmedim. Dikkatimden kaçmış da olabilir her ne kadar.

Eataly Turin
peynir - formaggio
Eataly Torino

Metrodan Lingotto durağında inince ilk önce Fiat'ın 1982'de kapatılan devasa fabrikası çıkıyor karşıma. Burası zamanla sosyal bir alana dönüştürülmüş ve bir kısmı da üniversiteye ayrılmış. Bu bölgede daha çok Rumenler yaşıyor. Zaten çevreye baktığında, her yerde Rumence reklamlar görüyorsun. Bİraz daha ilerleyince de Eataly çıkıyor karşına.

Turşu
Eataly Turin 2

Hafta içi, gündüz saatlerinde çok kalabalık olmayacağını tahmin etmiştim. Ama içeride düşündüğümden de az müşteri var. Muhtemelen bulunduğu bölgeden kaynaklanıyor bu. Yoğun günlerde reyonlarda tatmak için daha çok çeşit oluyormuş. Kaderime bir iki çeşitle idare ediyorum.

Balıkçı
istiridye

Zaten buraya gitmeden önce yapılacak en aptalca şey güzel bir kahvaltı yapmak olur ki ben de o gaflete düştüm. Öyle olunca da babayı alıyorsun. Ama gerçek anlamda babayı.

Baba 1
Eataly 2
İtalya

Yukarıda en soldaki tatlı baba. Bizim şambaba dediğimiz tatlının alkollüsü. Çıkış yeri Romanya olsa da oradan Fransa'ya geçmiş ve 1899'da Napoli'ye ulaşıp İtalyanların da sıkça yaptıkları bir tatlı olmuş. En sevdiğim.

Zaten karnım tok, bir de günün geri kalanında Torino'yu gezeceğim için bu babayla yetiniyorum. Ne zamandır aradığım domates soyma bıçağını alıyorum bir de. Söylemeyi unutmuşum, sadece yiyecek ve içecek yok, mutfak malzemeleri de var bu devasa markette.

Sanırım İstanbul'daki Eataly'ye aç gitmem lazım.