Filibe Cuma Camii

Cuma Camii - Filibe

Zamanında Osmanlıların alıp farklı isimler verdikleri şehirlerin isimlerin nasıl söylemem gerektiğini bilmiyorum. Filibe'ye Plovdiv mi demeliyim? Ama Üsküp Skopje midir, değil midir? Ben bunu karar verene kadar o şehirlerden bahsetmeyi ertelersem, muhtemelen dijital fotoğraf denen şey de tarihin tozlu sayfalarında (her ne kadar o zamana kadar toz kalır mı bilmem) yer alacak.

Džumaja džamija 1
Džumaja džamija 2
Džumaja džamija 3

Cuma Camii ya da Bulgarların verdiği isimle Džumaja Džamija (Cumaya Camiya), 1363-1364 yıllarında I. Murat'ın (Murat Hüdavendigar) Filibe'yi almasından kısa bir süre sonra, 1369-1389 yılları arasında yapılmış. O yüzden, Hüdavendigar Camii olarak da anılıyor.

 Джумая джамия 4
 Джумая джамия 6
 Джумая джамия 5

Rivayete göre yerinde eskiden bir kilise varmış, ama bu görüşü destekleyecek pek bir belge yok. Duvarların Osmanlıların gelmesinden önce birçok Balkan ülkesinde kullanılan şekilde örülmesinden, caminin yapımı sırasında yerli ustaların ya da diğer Balkan ülkelerden getirilen ustaların kullanıldığı varsayılıyor. Cami 2008 yılında İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından restore ettirilmiş.

 Джумая джамия 3
 Джумая джамия 2013
 Джумая джамия 2

Cami, Filibe'nin yayalara bırakılmış kısmında. Karşısında Romalılardan kalan antik tiyatro var. Bu tiyatroda akşamları konserler, dans gösterileri vb. yapılıyor. Arkasından yokuş yukarı çıkınca da eski şehire (stari grad) ulaşılıyor. Filibe de İstanbul gibi yedi tepe üzerine kurulmuş. O yüzden bolca yokuş tırmanmak gerek.

Antik Tiyatro
Antik Tiyatro 2

Caminin altında bir Türk kahvecisi var. Güllüoğlu baklavaları ve Hacı Bekir badem şekerleri de satıyor. Kahveciyi Bulgar Türklerinden bir aile işletiyor. Zaten o sokaktan devam edince bir de Türk restoranı var aynı aileye ait. Çalışanları çok yardımsever. Hani yolun Filibe'ye düşer de kaybolursan, ilk bulacağın yer orası olsun. Türkiye'den gelen turistlere de çok alışıklar, güzel tavsiyeler de veriyorlar.

Djumaia 2
Djumaia