Güzel köyler güzel yanar.

Lepa sela lepo gore

Lepa sela lepo gore, Sırp yönetmen Srđan Dragojević'in 1996 yılında gösterime giren ve Bosna iç savaşını anlatan filmi.

Film, Bosna'nın bir köyünde yaşayan iki arkadaşın hikayesi: Sırp Milan ve Müslüman Halil. Yapışık ikiz gibi her an birlikte dolanan bu iki sarı kafanın köyde korktuğu tek yerse "Kardeşlik ve Birlik Tüneli". Zagreb'i Belgrad'a bağlamak için yapılan bu tünelinin içinde öcülerin olduğuna inanıyorlar. Yıllar sonra iç savaş sırasında aynı tünelde karşılaşıyorlar. Milan içeride, Halil dışarıda.

Lepa sale lepo gore 1
Lepa sale lepo gore 2
Lepa sale lepo gore 4

Yıllar içerisinde hızla ve hiç beklenmedik şekilde değişen o kadar şeyin arasında sabit tutulan nesneler var bu filmde. O tünel ve Indexi'nin "Bacila je sve niz rijeku" isimli şarkısı gibi.

Indexi'nin 1975 yılında çıkarttığı "Pogrešan broj" albümündeki bu şarkı filmde iki yerde geçiyor. İlk olarak Milan ve Halil çocukkken, bi tarlada sevişenleri gizli gizli izledikleri sahnede çalıyor şarkı.

Daha sonraysa Halil ve Boşnak askerler, Milan ve Sırp askerleri tünelde kıstırdıklarında sinir bozmak için bu şarkıyı çalıyorlar.

Biraz dikkatli dinlerseniz film boyunca Sırpların Boşnaklara "ooo Turtsi" (Tурци") olarak seslendiklerini fark edeceksiniz. Evet, "Türkler" diye sesleniyorlar ve aslında o bir hakaret. Aklınızda bulunsun.