İğneada longoz ormanları

26 May 2013 Pazar Elif Ş. Türkiye, Trakya, İğneada, orman
dsc07818.jpg

İğneada longoz ormanları, Trakya'nın Karadeniz kıyısında, Demirciköy'e 25 km uzaklıkta. 2007 yılında milli park ilan edilmiş.

Longoz ormanları dünyada üç yerde varmış sadece: Amazon, Kongo ve İğneada. Su basan orman anlamına geliyormuş longoz. Kışın tamamen sular altında kalıyormuş, ama yazın sular çekilince çok güzel görünüyor.

dsc07823.jpg
mg2543.jpg

Longoz içindeki göllere Bulgaristan, Rusya ve Tuna nehri deltasından kuğu ve yaban ördeği gibi kuşlar geliyormuş. 310 tür böcek, 28 tür balık, 46 tür memeli, 194 tür kuş, 17 tür sürüngen ve 544 tür bitki yaşıyormuş bu ormanlarda.

Mayıs ayı sonunda arkadaşlarla Limanköy'de geçirdiğimiz haftasonundan sonra İstanbul'a dönerken uğruyoruz. Milli park olmasına rağmen bulmak biraz zor. Sora sora nihayet longoz ormanlarının girişine varıyoruz. Tek sorun, avcıların orman içindeki tabelaları talim için kullanmaları ve longozdaki göllere nereden gideceğimizi bulamamak. Longoz ormanı içindeki gölleri ararken, yolumuzu kaybedip bir sazlığa dalıyoruz.

mg2592.jpg
dsc07834.jpg
mg2590.jpg

Neyse ki o anda yoldan geçen görevliler bizi görüp Pedina gölüne nasıl gideceğimizi anlatıyorlar. Bir de çok yılan olduğunu, dikkatli olmamız gerektiğini söylüyorlar. O kadar sürüngen türü olduğunu bilip de bunlardan bazılarının yılan olabileceğimi aklıma getirmemiş olmam garip tabii. Uyarıyı duyunca, uzun uzun yürüyüş yapma fikrimizden de vazgeçiyoruz.

dsc07864.jpg
dsc07867.jpg
dsc07866.jpg

Pedina tahmin ettiğimizden daha şirin bir göl çıkıyor. Uzun uzun fotoğraf çekiyoruz.

Pedina'nın yakınlarındaysa oraların yerlisi bir amcayla karşılaşıyoruz. Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın bölgeyle ilgili planları olduğunu, yakında çevreye bir sürü otel yapılacağını anlatıyor.

İşte o yüzden, en kısa zamanda bir gidin, görün isterim. Bölge turizme açıldıktan sonra şu anki sessizliğinden eser kalır mı bilemem.