Kendi çalan piyano

31 Eki 2013 Perşembe Elif Ş. Türkiye, İstanbul, Koç Müzesi, Görünmez Müzisyenler, sergi
titanic
titanic 2

Eski fotoğraflara bakarken, Koç Müzesi'nde 2011'in Şubat ve Mayıs ayları arasında düzenlenen "Görünmez Müzisyenler" sergisinde çektiğim fotoğrafları buluyorum. Fotoğraf makinemi alır almaz çektiğim ilk fotoğraflar bunlar olsa gerek. Google'da aratıp pek fotoğrafını bulamayınca, elimde olanları burada paylaşayım dedim.

Yukarıdaki fotoğraflar, Mills Novelty Company'nin Titanic için ürettiği, ancak Titanic ilk yolculuğundan dönemediği için teslim edilemeyen piyano eşlikli otomatik kemana ait. O zamana kadar bir makinenin insan gibi keman çalabileceği hayal dahi edilemiyormuş. ABD hükümeti tarafından 1910 ile 1920 yılları arasındaki en önemli 8 buluştan biri seçilmiş. Sergideki çalışır durumdaydı ve dinleme fırsatını bulmuştuk. Şuradan da bu modelin bir örneği dinlenebilir. Daha sonra iki kemanlı modeli de yapılmış. Onu dinlemek için de şuraya tıklamak gerek.

Görünmez Müzisyenler Sergisi 2
Görünmez Müzisyenler Sergisi 1

Serginin geri kalanı hakkında bilgi vermek bana düşmez. Sergiyi gezdiren görevlinin sergiyi anlattığı video aşağıda. Onu izlemek en doğrusu. Akşam gazetesindeki şu haber de sergi hakkında detaylı bilgi veriyor.

Koç Müzesi 3
Koç Müzesi 1
Koç Müzesi 2
Kendi çalan piyano 3
Kendi çalan piyano 2
Kendi çalan piyano
Kendi çalan piyano 6
Kendi çalan piyano 5
Kendi çalan piyano 4
Görünmez Müzisyenler Sergisi 4
Görünmez Müzisyenler Sergisi 5
Görünmez Müzisyenler Sergisi 6
Kendi çalan piyano 5
Kendi çalan piyano 4
Kendi çalan piyano 8
Kendi çalan piyano 7
Kendi çalan piyano 11
Kendi çalan piyano 9
Kendi çalan piyano 10