Kıbrıs Fırın Kebabı

30 Eki 2013 Çarşamba Elif Ş. Kuzey Kıbrıs, Lefkoşa, fırın kebabı, kleftiko, Kel'in yeri, restoran
fırın kebabı

Kıbrıs'ı pek seviyorum. Doğasını, arkadaşlarım orada olduğu için ayrı sevmemi geçersek, mutfağının da kalbime giden yolda ayrı bir yeri var. Yeterince yemeğini tatmadım bugüne kadar, ama anladığım kadarıyla hem Mersin, Adana taraflarının mutfağı, hem Lübnan mutfağı, hem Yunan mutfağı bir araya gelmiş. O yüzden sofradan hep mutlu kalkıyor insan.

Kıbrıs'ın fırın kebabı ünlüymüş. Aslında Yunanların kleftikosuymuş bu. Hatta birçok yerde bu kebabı yapmak için kullandıkları fırınlardan görüyoruz. En güzel yapan yerlerden biri Kel'in yeri diye bir restoranmış.

Kel'in yeri

Kuzu eti ve patates fırında uzun uzun pişirilince bu kebap oluyor anladığım kadarıyla. Zaten Konya'nın, Denizli'nin fırın kebaplarından farklı olarak içinde patates var. Kıbrıs'ın patatesi, bizim burada yediğimiz patatesten çok farklı, çok daha lezzetli. Kızartıldığında da, fırınlandığında da mükemmel.

Fiyatı yukarıdaki menüde var. Biraz pahalı gibi görünse de tahminimce 300 gram et oluyor bir porsiyonda. Çakistes, turşu, humus ve salata da fiyata dahil.

Of, gece gece karnım acıktı. Şimdi olsa da yesem.