Kılıç Ali Paşa Camii

24 Kas 2013 Pazar Elif Ş. Türkiye, İstanbul, Mimar Sinan, Tophane, cami
Kılıç Ali Paşa Camii

Tophane'de nargile içerken solda gördüğümüz cami burası. Her gün yanından geçip de içini görmemiş olmak garip geldi bir gün. Karaköy'e kahve içmeye indiğimizde, yanımdaki arkadaşı sürükleyiverdim.

Kılıç Ali Paşa Camii B
Kılıç Ali Paşa Camii A

Rivayet o ki, Kapudan-i Derya Kılıç Ali Paşa, yaşlandığında bir cami yaptırmak istemiş. Vezir-i Azam Rüstem Paşa'yla araları pek iyi değilmiş ve bu isteği Rüstem Paşa'ya ulaştığında, Rüstem Paşa da camisini denize yaptırmasını söylemiş. Kılıç Ali Paşa, kayalar getirterek caminin bulunduğu alanı yaptırmış. Zaten uzunca bir süre de minik bir geçitle ulaşılmış camiye. Daha sonra liman yapıldığında, cami karada kalmış.

Kılıç Ali Paşa Camii 3
Kılıç Ali Paşa Camii 2

Caminin mimarı Mimar Sinan, bilinmeyen bir nedenle camiyi Aya Sofya'ya benzetmek istemiş. Ana kubbesinin yanında iki yarım kubbesi var. İçindeki çinilerse İznik'ten gelmiş. İnşaatı 1580'de başlamış ve 1587'de bitmiş.

Kılıç Ali Paşa Camii 4
Kılıç Ali Paşa Camii 5

Başka bir rivayete göreyse Miguel de Cervantes, bu caminin inşaatında zorla çalıştırılmış ve Don Kişot karakteri de bu döneminden esinlenmeymiş. Ne kadar doğrudur bilemem.

Kılıç Ali Paşa Camii 6
Kılıç Ali Paşa Camii 7

İstanbul'da her gün Mimar Sinan'ın eserlerinin yanından geçip gidiyoruz. Bir rota çizip hepsini görmek lazım.