Kindle Paperwhite

14 Kas 2013 Perşembe Elif Ş. teknoloji, kindle, kindle paperwhite
Haruki Murakami 1q84

Küçükken bana bakan Nigar teyze, ev işlerini yaparken benle uğraşmak zorunda kalmamak için kendince bir yöntem bulmuş. Yere minderleri serer, beni de ortada bir mindere oturttuktan sonra çevreme ablamın Milliyet Çocuk dergilerini yayarmış. Ben de onlara bakarken uyuyakalırmışım. O zamandan beri uyumadan önce bir şeyler okumam gerek. Uykum olmasa da yatağa gidip kitabımı açtığımda, bir saate kalmadan uykuya dalıyorum. Çok uykum olduğu zamanlarda bile en azından birkaç sayfa okumalıyım uyuyabilmek için.

Toplu taşıma araçları dışında oturarak kitap okumayan biri olduğumdan, Haruki Murakami'nin 1q84'ünü aldığımda ne yapacağımı bilemedim. 925 sayfalık bir kitap yatakta nasıl okunur ki? Bütün günümü bilgisayar karşısında çalışarak geçiriyorum, roman okumak için masa başında oturmam mümkün değil, yolda okumak için yanıma alamayacağım kadar da büyük. Neredeyse bir yıl boyunca kitaplıkta bekledi kitap.

Nihayet Zübeyr e-book olarak bulmuş, kendi Kindle'ına yükleyip bana verdi okuyabilmem için. Ne yalan söyleyeyim, o zamana kadar pek sıcak bakmıyordum. Bir anda dünyam aydınlandı. Tuğla gibi kitabı yatarak okuyabilmek kadar güzeli var mı? Tabii kitap uzun olunca, arkadaşın Kindle'ına da el koymuş oldum. O da akıllıca bir manevrayla bana bir Kindle Paperwhite hediye etti de, kendi Kindle'ını kurtarabildi elimden. Sağ olsun.

Kindle Paperwhite

Kindle Paperwhite'ın çok güzel özellikleri var. Aklıma gelenleri sıralayayım:

I. Yazı tipini ve büyüklüğünü, satır aralıklarını ve kenar boşluklarını ayarlayabiliyorsun.

II. Ekran ışığını da ayarlayabiliyorsun. Çok aydınlık yerlerde daha rahat okumak için ekran ışığını arttırman, daha karanlık yerlerdeyse azaltman gerek. Önceki modellerde olmayan bu özellik, benim gibi uyumadan önce kitap okuyanlar için de harika. Gece lambasını kapatıp kitap okuyabiliyorum ve uykuya dalıp birkaç dakika sayfa çevirmediğimde kendi kendine kapanıyor.

III. İstediğin cümlelerin, paragrafların altını çizebiliyorsun ve onlar ayrı bir dosyada saklanıyor. Kitapta sevdiğim cümleleri, paragrafları, kitabı bitirdikten sonra yeniden okuyabiliyorum. Üstelik bu cümleleri, paragrafları Twitter'da ve Facebook'ta da paylaşabiliyorum.

IV. Not alabiliyorsun. O notlar da alıntılarının olduğu dosyada saklanıyor. Böylece kafama takılanları daha sonra araştırabiliyorum.

V. İçinde İngilizce sözlük var. Bir sözcüğü anlamadığımda, sözcüğün üstüne bastırdığımda sözlük açılıyor ve tanımını gösteriyor. Hatta Wikipedia'dan da bakabiliyorum. Kitaplarda geçen yerler, tanınmış isimler, olaylar... için çok işe yarıyor.

VI. Aynı anda birden fazla kitap okuyabiliyorum ve bunu yapmak için başucumun kitaplarla dolması gerekmiyor.

VII. Hangi sayfada kaldığımı işaretlemem gerekmiyor. Kindle'da kitabı yeniden açtığımda, kaldığım yerden devam edebiliyorum.

VIII. İçinde basit bir internet tarayıcısı var. Sabah uyandığımda e-maillerime, Facebook'a, Twitter'a, Friendfeed'e bakabiliyorum. Ekranı renkli olmadığı ve video oynatmadığı için tablet olarak kullanılmaz. Yine de bu tür basit işler için uygun.

IX. Eğer İngilizce okuyorsan, birçok kitaba bedava ulaşabiliyorsun. Bu açıdan Gutenberg Projesi güzel bir kaynak. Telif haklarının süresi geçen kitapları .pdf, .mobi, .epub, .azw... uzantılı olarak yayımlıyorlar. Arşivindeki kitaplar genelde İngilizce; ama Almanca, Fransızca, İtalyanca, Rusça... kitaplar da var. Korsanlıktan çekinmezsen, Torrent sitelerinde ve bazı forumlarda daha yeni kitaplara ulaşabilirsin.

Öte yandan Türkiye'de olmaktan kaynaklanan sorunlar var. Türkçe e-kitap çok zor bulunuyor, bulunsa da pahalı. Geçenlerde Hamdi Koç kitaplarını almak için idefix'e baktım. Kitaplardan birinin basılı hali 12 TL, e-kitap hali 12 TL 50 Kuruş. Üstüne tüm kitaplarını basılı olarak birlikte sunmak için indirim yapmışlar, 60 liraya 7 kitabını basılı olarak alabilirken, aynısı e-kitap olarak 90 küsur liraya denk geliyor. PDF dosyasından e-kitap yapmak da bir çözüm değil, çünkü Türkçe karakterler nedeniyle çıkan şey okunacak halde olmuyor.

Diğer büyük sorunsa Amazon. IP adresinden nerede olduğunu görebildiklerinden ve Amazon Türkiye'de faaliyet göstermediğinden Amazon'dan kitap satın almak kolay değil. Adresini ABD içerisinde göstersen dahi, IP adresinden orada olmadığını anlayıp gösterdiğin adreste oturduğunu teyit etmen için üstünde adın görünen bir elektrik, su vb. faturası istiyorlar. Bu sorunu nasıl aşacağımı bilmiyorum.

Bu ufak sorunlara rağmen, çok mutluyum Kindle'ımla. Bulabildiğimi değil de istediğimi, bulabildiğimde değil de istediğimde okuyabilmenin beni ne kadar mutlu ettiğini anlamak zor olmasa gerek. Hala "ah kitap kokusu, kitaplara dokunmak, kitapları dizip seyrine bakmak..." romantikleri için Ekşi Sözlükteki şu linki tavsiye ediyorum. Türkiye'de e-kitapla ilgili sorunları görmezden gelip, ABD dergilerinden apardıklarını e-kitap eleştirilerini paylaşan kitap siteleri hakkındaysa şunu demiştim zamanında.

Yeniliklere açık olduğunu zannetmekle, gerçekten yeniliklere açık olmak arasında büyük fark varmış. Kindle sayesinde bunu fark ettim.