Olimpos (Tahtalı) teleferik

16 Mar 2012 Cuma Elif Ş. Türkiye, Antalya, Olimpos, teleferik
img4251filtered.jpg

Mart 2012'de ailemi görmek için Antalya'daydım. Cumartesi günü İstanbul'dan bir arkadaş da bana katılınca bir araba kiralayıp biraz dolanalım istedik.

Olimpos (Tahtalı) Teleferik'le başlayalım dedik. Dünyanın en uzun ikinci, Avrupa'nınsa en uzun teleferiği.

Kemer'i geçip Olimpos sapağına varmadan sağdan bir yola girmek gerekiyor teleferiğe ulaşmak için. 8 kilometrelik bu biraz virajlı yoldan yavaş yavaş ilerleyerek denizden 726 metre yükseklikteki alt istasyona ulaşıyorsun.

img4257filtered.jpg
img4298filtered.jpg

Seferler yarım saatte bir yapılıyor. Biz gittiğimizde bilet ücreti 30 liraydı. Şehirdeki tur şirketleri de teleferiğe ulaşım ve teleferik ücretini karşılayan turlar düzenliyorlar hafta sonları. Önceki katıldığım turun fiyatı 40 liraydı mesela.

Her kabin 80 kişi alıyor. Oturacak fazla yer yok ama zaten 726 metreden 2365 metreye 10 dakikada çıkıyor.

Kabin çok rahat olsa da tek sorun, camın fazlaca yansıma yapması. O yüzden içeriden fotoğraf çekince kendi aksini de çekiyorsun istemeden.

img4322filtered.jpg
img4323filtered.jpg
img4326filtered.jpg

Üst istasyon beş katlı. İlk varılan katta genişçe bir açık alan var, çevreyi izlemek için. Biz gittiğimizde o kısım karla kaplıydı. Karın içinden tünelle geçmek de güzelmiş. İkinci ve üçüncü katta restoranlar var. Fiyatlar gayet makul. Bir kadeh şarap 8 lira, 1 bardak baileys 10 liraydı mesela. O yüzden, pahalı olduğunu sanıp da içmekten çekinmemek lazım.

En üst katta bir seyir terası ve en alt katta da tuvaletler var.

2365 metreye bu kadar inşaat malzemesinin neyle geldiğini merak edip restoran çalışanlarına sorduk. Yük helikopterleriyle taşımışlar ve inşaat 4 yıl sürmüş.

img4336filtered.jpg
img4317filtered.jpg
img4327filtered.jpg

En üstteki seyir terasından Alanya'dan Kumluca'ya bütün Antalya Körfezi görünüyor. Uçakla bulutların üstünden, içinden geçmek garip bir şey. Ama minik bir bulutun karşısında öylece durmak başka bir his. Arkadaysa Toroslar var.

Özetle, görmek lazım.