Orta Asya stepleri...

Özbekistan vizesi

Ne zamandır işten güçten bunaldığımda özüme dönesim, Orta Asya steplerinde at koşturamasam da dombıra çalıp şarkı söyleyesim gelirdi. Nihayet zamanı geldi. Doğum günümde, yani birkaç gün sonra, önce Kırgısiztan'a, oradan da Özbekistan'a gidiyorum.

Özbekistan vizesi, bugüne kadar aldığım en zor, en vakit kaybettiren ve en pahalı vize. Vize başvuru belgelerimi 1 Eylül'de vermiştim ve vizeyi anca bugün, yani 24 Eylül'de alabildim. Normalde oradaki bir tur şirketinden tur satın alman gerekiyor. O tur şirketi de turun ücretini ve uçak biletini ödediğini gösteren belgelerle Özbekistan'ın dışişleri bakanlığına başvurup, bu bakanlıktan senin adına bir davetiye göndertiyor buradaki konsolosluğa. Ancak ondan sonra pasaportuna vizeyi yapıştırıyorlar. Tur fikrini cazip bulmazsan ve kendi kafana göre gezmek istersen de, buradaki vize şirketlerinden birini denemen gerek. Bu vize şirketi orada anlaşmalı olduğu tur şirketiyle bağlantıya geçip o tur şirketinin davetiye çıkarttırmasını sağlıyor. Vizeyi böyle alınca da normal vize ücretinin dört katı kadar bir ücret ödüyorsun.

Tabii vize almak da yeterli değil. Turistik vizeyle gidiyorsan, evde kalman yasak ve "registra" dedikleri belgesi alman gerek. Normalde oteller bu kaydı yaptırıyor. Ama yaptırıp yaptırmadıklarını kontrol etmek senin sorumluluğunda. Evde kalıyorsan ya da registra belgeni otelin almamışsa hapis cezası ve 1350 dolar para cezası var. Polisler gece baskın yapıyorlarmış otellere.

Umarım bu yolculuğun en zor tarafını atlatmışımdır. Tarih kitaplarında "Tanrı dağlarından Aral gölüne" diye bölgenin en azından bir kısmını görebileceğim böylece. Tanrı dağları, Kırgızistan'ın Çin'le sınırında. Aral gölünün bir kısmı Özbekistan'da olsa da, Özbek hükümetinin politikaları yüzünden çoğu kurumuş gitmiş. İkisini de göremesem de, bahsedilen yerin bir kısmını, Semerkant'ı, Buhara'yı, Hiva'yı... görebileceğim.

Hadi bana eyvallah. Yolcudur Abbas, bağlasan durmaz. Kara kıs avulumga kelgende, kültüldegen kar yerge tüsgende...