Pyrohiv Ulusal Mimari ve Yaşam Müzesi

14 Kas 2013 Perşembe Elif Ş. Ukrayna, Kiev, Pirogovo, Pyrohiv, müze
Pirogovo

Kiev'de sıcak bir günde gitmek için en sevimli yer burası olsa gerek. Kiev'in biraz dışında. O yüzden Vasylkivska istasyonunda inip, biraz ileriden 156 ya da 172 numaralı otobüslere binmek gerek. Otobüsleri bulmak biraz zor, ama Pyrohiv dediğinizde yardımcı olacak birileri çıkıyor. Giriş ise 50 grivna, yani 12,5 lira.

pirogovo 2
Pirogovo

Bu müze, 1969 yılında kurulmuş. Yaklaşık 1,5 kilometrekarelik bir alana, Ukrayna'nın her bölgesinden evleri bir araya getirmişler. Bazı evlerin sadece dışarıdan görebilmene rağmen, bazılarını gezebiliyorsun da.

Pyrohiv 4
Pyrohiv 1
Pyrohiv 2

Bu minik köyde bir okul da var. Yaşlı bir kadın, kapının arkasındaki sopaları gösteriyor. Rolüne pek ısınmış olmalı ki sopalardan birini kaptığı gibi beni kovalıyor.

Pirogovo 3
Pirogovo 4

Evleri biraz geçtiğimizdeyse mutlu bir açıklığa varıyoruz. İnsanlar masalarda piknik yapıyorlar. Zaten bu yüzden haftasonu çok kalabalık oluyormuş.

Pyrohiv 5
Pyrohiv 4
Pyrohiv 6
Kiev 1
Kiev 3
Kiev 4

Köyde iki tane de ahşap kilise var. Ne yazık ki biz gittiğimizde kapalıydılar ve içlerini gezemedik.

Ukrayna 4
Ukrayna 6
Ukrayna
Kilise 1
Kilise 2

Yorulduğumuzda müzik sesine doğru ilerliyoruz. Ufak bir restoranda bir kadın, yerel kıyafetleri içinde şarkı söylüyor. Kievski ve Çernigivske ısmarlıyoruz. Ukrayna'da yediğim en güzel Kievski burada sanırım. Abla şu şarkıya başladığında, biranın ve havanın verdiği rehavetten olsa gerek, iyice neşemizi buluyoruz.

Palala abla
Chernigivske
Kievski

Müzenin tek olumsuz yönü ise, girişte içerdeki evlerin her birinin hangi yöreye ait olduğunu gösteren ufak bir harita vermemeleri. Ukrayna'ya ilk defa giden insanlar olarak, hangi evin, hangi yöreye ait olduğunu anlamamız mümkün değil. Bazılarının kenarında yazıyor, ama çoğunda tabela yok.

ev 2
ev 4

Yine de bir ilkbahar (yaz ya da sonbahar) sabahı Kiev'de güneşle uyanırsan, çılgın gibi koşarak Pyrohiv kırlarına uzanman gerek.

pirogovo 12
pirogovo 10
pirogovo 11
Pyrohiv C
Pyrohiv A
Pyrohiv B
pyrohiv III
pyrohiv II
pyrohiv I