Siosepol Köprüsü

25 Tem 2013 Perşembe Elif Ş. İran, İsfahan, Zayende, Siosepol, köprü
Siosepol

Zayende nehrini 33 kemerle geçen bu köprüye ait o kadar çok fotoğraf görmüştüm ki İran'a gitmeden önce. Yanındaki çay bahçesinde oturup nehri izlemenin hayallerini kurmuştum.

Ekim 2011'de İsfahan'a varır varmaz köprüye gidiyoruz. Yaşadığımız hayal kırıklığını anlatmak çok zor. Zayende, "hayat veren" demekmiş. İran hükümeti, nehrin yukarısına yaptığı baraj için su tutmaya başlayınca Zayende'nin İsfahan'a verdiği hayatı da kesmiş. Şimdi bakıyorum da bizim gidişimizin üstünden iki yıla yakın zaman geçmesine rağmen hala aynı durumdaymış.

Siosepol
Siosepol 3
Zayende - Siosepol

Siosepol köprüsü, 1602 yılında Safevi hükümdarı Şah 1. Abbas tarafından yaptırılmış. Zayende nehrinin üstündeki 11 köprünün en güzeli. Gel gör ki, altından su akmayınca çorak bir hattın ortasında duran işlevsiz bir yapıdan ibaret.

Köprüyü artık sadece gölgesinden yararlanmak için kullanıyor halk. İran'da her yerde karşımıza çıkan şehit fotoğrafları dizili üstünde. Bu fotoğrafları ne zaman görsem irkiliyorum. Yıllar önce sona eren İran - Irak savaşı hala devam ediyormuş gibi geliyor.

İran - şehit
İran - şehit - 2

Hayaller suya düşünce mahsun mahsun çevrenin fotoğraflarını çekiyoruz. Zayende'ye "basarken" gölgemi çekmek varmış kaderde.

Zayende nehri
Siosepol 2
Ben