Zencefilli kırmızı mercimek

06 Ağu 2014 Çarşamba Elif Ş. Çorba, mercimek, kırmızı mercimek
Zencefilli mercimek

Novi Sad'dan döndüğümden beri, Ceca'nın siyah beluga mercimeğinden yaptığı bol zencefilli, sarımsaklı yemek geliyor aklıma. Türkiye'de de var beluga mercimeği, ama sadece Sezon satıyor. Migros'un sanal sitesinde görünse de, marketlerde göremedim. Sezon'la konuştuğumda ise Makro'ya gitmemi tavsiye ettiler.

Ben de onu bulana kadar kırmızı mercimekle deneyeyim istedim. Yarısı Ceca'nın tarifinden, yarısı uydurma bir tarif oldu, ama sonuç pek güzel.

Malzemeler:

Zencefili, sarımsağı ve havuçları soyduktan sonra mutfak robotunda kıydım. Yağla birkaç dakika kavurdum. Üstüne domates püresini ekleyip biraz daha pişirdim. Sonra kimyon, kişniş, pul biber ve tuzu ekledim. Ondan sonra da mercimeği ve sıcak suyu. 10 dakika kadar piştikten sonra hindistan cevizi sütünü de koydum. 20 dakika kadar kısık ateşte pişirdim.

Kısacası evde malzeme olunca yarım saatte pişebilen koyuca bir çorba oldu. Pek bereketliymiş yalnız. Soğuduktan sonra bir kısmını paketleyip dondurucuya koymayı planlıyorum. Yoksa üç gün sadece bunu yersem anca bitirebilirim tencereyi.

Beluga mercimeği bulduğumda Ceca'nın tarifini de pişirir paylaşırım.